Prawidłowa eksploatacja chemii

 

 

 

chemia do minilabuPrzerób ok. 100 zdjęć dziennie to uznaje się za bardzo mały z punktu widzenia wymagań dla chemii fotograficznej, przy którym ważne jest użycie odpowiednich produktów a czasem nawet antyutleniaczy. W tym przypadku użyte zostały prawidłowe produkty. Zastanawiają mnie podane powyżej dawki regeneracyjne. W minilabach typu SM określane są one w inny sposób tj. ml/m2 koncentratu i wody a nie gotowego regeneratora.


Określony powyżej przerób na poziomie 100 zdjęć dziennie w przeliczeniu na 10x15 uznaje się za bardzo mały. Przy takim przerobie należy stosować odpowiednio dobrane produkty aby móc uzyskać dobą jakość zdjęć i nie narażać się na problemy technologiczne.

 

1/ Minilab Noritsu QSS 3301 posiada tank roboczy o objętości 13,6 litra. Wywoływacz CD-R o dawce regeneracyjnej 160 ml/m2 zapewnia wymianę roztworu roboczego dopiero w 6 tygodni przy normie 3 tygodnie. Jak widać czas ten jest 2-krotnie przekroczony co skutkuje nadmiernym utlenianiem reduktora w wywoływaczu. W tej sytuacji koniecznie należy podnieść dawkę do 175 ml/m2 aby wyrównać stężenie reduktora, który w papierze fotograficznym wytwarza barwniki obrazu a dodatkowo wskazane jest zastosować antyutleniacz CD art. 102951.

 

2/ Wybielacz utrwalający BX-R art.105459-60 w opakowaniu na 100 litrów nie jest dobrym produktem dla zakładów z małymi przerobami. Można go bezproblemowo stosować przy przerobach powyżej 1000 zdjęć 10x15 dziennie. Przy przerobie 100 zdjęć czas zużycia się takiego opakowania wynosi 55 tygodni a dopuszczalny czas zużycia to 4-6 tygodnie. Po 2-3 miesiącach może dojść do rozłożenia się części utrwalającej. Ponieważ proces utrwalania nie przebiega prawidłowo stąd po kilku miesiącach klienci zakładu fotograficznego mogą wracać z reklamacją na wykonane zdjęcia na których mogą się pojawić czerwone kropki, plamy barwne (żółto-brązowe) i zmiany niektórych kolorów. Sugeruję jak najszybsze przejście na wybielacz utrwalający w mniejszym opakowaniu BX-VR art.102059 z dawką regeneracyjną 215 ml/m2.


Niewłaściwy poziom obróbki w znaczący sposób może wpłynąć na jakość zdjęć a tym samym będzie negatywną reklamą dla zakładu fotograficznego np. http://www.promocjainternetowa.com.pl/ . Wielu klientów może się odwrócić od niego i przejść do konkurencji. Przy znacznym pogorszeniu jakości nie pomogą nawet nowe takie jak foto książka czy fotoalbumy wprowadzane do oferty. Trzeba usunąć źródło problemu co oznacza zastsowanie właściwej chemii i optymalnych parametrów jest użycia.

 

Chemia do wywoływania filmów  - wywoływacze negatywowe