Wywoływanie zdjęć

Chemia fotograficzna to nie tylko substancje wykorzystywane w klasycznej ciemni, ale również odczynniki, z których korzystają minilaby znajdujące się w posiadaniu zakładów fotograficznych.

Minilab to podstawowe urządzenie na którym pracują studia fotograficzne i zakłady zajmujące się wywoływaniem zdjęć. Mechanizm wywołuje zdjęcia cyfrowe podczas chemicznej obróbki papieru fotograficznego. Dzięki temu fotografie, które są wywoływane przez minilab mają dłuższą trwałość i są lepszej jakości, niż te, które wydrukujemy na zwykłej, domowej drukarce. Mamy też możliwość wywoływania i naświetlania paru zdjęć na raz. Oczywiście, czas wywoływania jest również dużo szybszy.

Tak samo jak przy wywoływaniu w ciemni fotograficznej, tak i do wywołania zdjęć w minilabie potrzebujemy wywoływacza do wstępnego procesu obróbki kliszy fotograficznej. Kolejnym etapem jest korzystanie z wybielaczy utrwalających i stabilizatory.

Tego typu sprzęt może być ciężki do utrzymania, głównie ze względu na bardzo szybkie utlenianie się chemii - dlatego też korzystają z nich głównie zakłady fotograficzne, gdzie ilość wywoływanych zdjęć jest duża i pozwala na bieżąco zużywać roztwory.

Oprócz tego należy pamiętać, że minilaby zużywają dodatkową energię i prąd, generując dodatkowe koszty, a także - w przeciwieństwie do domowej ciemni - są zawodne. Wiąże się to z naprawami gwarancyjnymi, serwisowaniem. Do tego minilaby należy regularnie czyścić: usunąć chemiczne naleciałości i osad, a do tego również potrzebne są specjalistyczne środki, które nie wydzielają żadnych oparów i nie rozpylają się.

Jeżeli zastanawiasz się nad minilabem, który będzie służył zamiast tradycyjnych kuwet, warto przeliczyć koszta i zrobić wstępną informację o planowanej eksploatacji.

 

A może zamiast robienia zdjęć warto zacząć projektować i zamawiać bardziej atrakcyjne fotoksiążki. Obecnie koszt wykonania fotoksiążki jest już chyba niższy niż wywołanie zdjęć i kupno do ich włożenia albumu fotograficznego. Fotoksiążką wygląda dużo ciekawiej i jest przyjemniejsza w oglądaniu niż typowy album fotograficzny. Przy zdjęciach można dołączyć komentarze, skany, grafiki. Rozmieszczenie zdjęć również nie musi być w jednolity sposób uporządkowane. Warto to rozważyć.